Zapraszamy na Śląski Festiwal Nauki w Katowicach
Zapraszamy na Śląski Festiwal Nauki, który odbędzie się w dniach od 25 do 27 stycznia 2020 roku. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Podczas ostatniej edycji zaproponowano kilkaset atrakcji naukowych, a wśród nich: 153 stanowiska pokazowe, 116 wykładów i 142 warsztaty, ponad 79 różnorodnych wydarzeń na 3 scenach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Za prezentowanie różnych oblicz nauki odpowiedzialnych było ponad 1400 wystawców i ponad 250 prelegentów i wykładowców. 3. edycję ŚFN odwiedziło w ciągu dwóch dni w MCK ponad 35 tysięcy uczestników. Dotychczasowe edycje przyciągnęły już ponad 100 tysięcy osób.
W niedzielę i poniedziałek (26 i 27 stycznia 2020 r.) 4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przeniesie się, podobnie jak w minionych edycjach, do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. To właśnie tam na publiczność ŚFN będą czekać główne atrakcje i aktywności Festiwalu: sześć obszarów wiedzy (nauk ścisłych, nauk przyrodniczych, nauk technicznych, nauk humanistyczno-społecznych, medycyny i zdrowia oraz sztuki). debiutująca w ramach ŚFN strefa elektromobilności, strefa sportu, strefa dziecka (w tym roku będzie jej towarzyszyć strefa aktywności, której uczestnicy będą mogli nauczyć się kształcenia odpowiednich nawyków zw. z utrzymywaniem właściwej postawy ciała), czy strefa e-sportu. 4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko), odbywających się w obszarach wiedzy w sali wielofunkcyjnej, na scenie głównej, w salach audytoryjnych i wykładowych – słowem: przestrzeń całego MCK-u zostanie zagospodarowana na potrzeby ŚFN.
W programie wydarzenia znalazła się ponownie strefa OFF Science wraz z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Amatorscy konstruktorzy i wynalazcy – autorzy projektów nowatorskich rozwiązań technicznych zgłoszonych i pozytywnie zaopiniowanych przez komisję ekspercką – zyskają prawo do zaprezentowania się publiczności festiwalowej w strefie OFF Science (w niedzielę 26 stycznia) oraz do wzięcia udziału w plebiscycie na najbardziej inspirujący wynalazek – w Przeglądzie Garażowych Wynalazków zostaną wręczone tym razem aż trzy nagrody: nagroda publiczności ŚFN, nagroda komisji oraz nagroda czytelników jednego z lokalnych dzienników.
Oczywiście podobnie, jak w poprzednich latach podczas 4. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE nie zabraknie gości specjalnych z kraju i zagranicy. Pojawią się u nas wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury. Naukowcy i popularyzatorzy z krajowych uczelni w wyjątkowy sposób zaprezentują swoją działalność. Trzecia edycja ŚFN pokazała, że katowicka publiczność bardzo pozytywnie reaguje na pokazy, warsztaty i wykłady gości reprezentujących zaprzyjaźnione ośrodki naukowe i festiwale nauki z zagranicy. Idąc tym tropem postanowiliśmy zaprosić popularyzatorów zw. między innymi z World Science Festival z Nowego Jorku, Edinburgh Science Festival, Cheltenham Science Festival, Northern Ireland Science Festival, Vetenskapsfestivalen Gothenburg. W Katowicach pojawi się również gwiazda specjalna, z którą aktualnie prowadzimy negocjacje, ale która z pewnością wywoła niemałą sensację (szczegóły wkrótce)!
Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jak zawsze jest darmowy! Udział w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga jednak wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie ją przejść, a także wszystkie potrzebne formularze, zostaną udostępnione w zakładce „Dla odwiedzających” w miarę zbliżania się Festiwalu.
4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (po raz pierwszy) oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.