Partnerstwo dla książki
W ramach programu “Partnerstwo dla książki” zrealizowanych zostało pięć projektów tematycznych w księgarnio-kawiarni “DeRevolutionibus”, składających się ze spotkań na żywo, wykładów, dyskusji czy podcastów o tematyce literackiej i popularnonaukowej. Mogliśmy zapoznać się m.in. z tematem Czasu, Granic i Podróży w ujęciu interdyscyplinarnym, posłuchać rozmów o niekonwencjonalnych ścieżkach kariery a także przyjrzeć się bliżej literaturze non-fiction.
Projekt
2021
Partnerstwo dla książki – Spotkania z zawodowcami
“Spotkania z zawodowcami” to cykl rozmów, który miał na celu wspieranie młodzieży w podejmowaniu decyzji dotyczących ich zawodowej przyszłości. Spotkania miały formułę rozmowy doradcy zawodowego z ekspertami z zakresu różnych, ciekawych dyscyplin naukowych i niekonwencjonalnych profesji. Każde spotkanie składało się z części poświęconej popularyzacji danej dziedziny, w której zaproszony gość odsłaniał kulisy swojej pracy oraz części zadedykowanej rozwojowi zawodowemu i różnym modelom karier. W ramach 6 spotkań można było posłuchać takich gości, jak: Monika Koperska – doktor nauk chemicznych, Anna Makówka – Kwapisiewicz – ekspertka z zakresu zaangażowania społecznego i ochrony praw człowieka, Michał Sarapata – basista, producent muzyczny, Paweł Jedynak – ekspert z zakresu biopaliw, Łukasz Wojtusik – dziennikarz radiowy, Piotr Zięba – biotechnolog. Podczas spotkań skupiano się na szansach i możliwościach, które otwierają się dla absolwentów oraz współpracy młodzieży z jednostkami naukowymi. Wydarzenia prowadziła doradczyni zawodowa Aldona Radomska a ich rezultat można zobaczyć na kanale YouTube DeRevolutionibus.
Dofinansowano 19 840,00 PLN ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2021
Partnerstwo dla książki – Granice
Pod zbiorczym hasłem „Granice” powstało 6 podcastów w obrębie trzech bloków tematycznych, poświęconych zagadnieniu literatury, społeczeństwa oraz architektury. W ramach granic literatury mogliśmy się przyjrzeć czy i ewentualnie w jaki sposób autorzy obecnie eksperymentują z formą i treścią. Granice społeczne omawiały kwestię kryzysu klimatycznego, rosnących różnic, a co za tym idzie granic światopoglądowych wewnątrz państw europejskich. Blok dotyczący granic architektury omawiał dylematy związane z aktualnym stanem projektowania urbanistycznego, wygląd i estetykę miast, projektowanie pod kątem mieszkańców oraz świadome kształtowania przestrzeni. Gośćmi rozmów byli: Dorota Leśniak- Rychlak – autorka książki „Jesteśmy wreszcie we własnym domu”, Jan Mencwel – autor książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”, Julia Wizowska – autorka książki „Na nowo śmieci”, Dobrosław Kot – autor książki „Tratwa Odysa. Esej o uchodźcach”, Filip Zawada – autor książki „Zbyt wiele zim minęło aby była wiosna”, Elżbieta Łapczyńska – autorka książki „Bestiarius Nowohucki”. Spotkania zostały opublikowane na stronie www i kanale YouTube DeRevolutionibus a także na popularnych serwisach streamingowych.
Dofinansowano 27 560,00 PLN ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2020
Partnerstwo dla książki – Czytanie non-fiction. Instrukcja obsługi reportażu
Projekt “Czytanie non-fiction. Instrukcja obsługi reportażu” to cykl 7 spotkań poświęconych tematyce reportażu. Cykl skupiał się na prezentowaniu historii gatunku, wyobrażeniach przeszłości, jakie propagowane są we współczesnych reportażach oraz różnych nurtach funkcjonujących w ramach literatury niefikcjonalnej. Gośćmi spotkań byli autorzy reportaży ale także krytycy, badacze i eksperci literaccy a ich prowadzenia podjęła się Paulina Małochleb – doktor literaturoznawstwa i krytyczka, autorka książki „Przepisywanie historii. Powstanie styczniowe w literaturze polskiej”. Poszczególne spotkania to: Marcin Zaremba i Magdalena Grzebałkowska – Polska historia tużpowojenna; Agnieszka Mrozik – Marianny, posełki, robotnice i służące – kobiety w polskim non-fiction ostatnich lat; Tomasz Patora – Reportaż wcieleniowy. Jak testować społeczeństwo? Julianna Jonek Springer – Przeczytać, by zobaczyć? – reportaże z odległych krajów; Adam Robiński i Filip Springer – Reportaż ekologiczny; Bartosz Józefiak – Bieda po polsku; Magdalena Kicińska i Mikołaj Grynberg – o Zagładzie w polskiej literaturze. Wszystkie spotkania zostały zarejestrowane i są dostępne na kanale YouTube DeRevolutionibus.
Dofinansowano 32 265,00 PLN ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2019
Partnerstwo dla książki – Podróż – literatura, filozofia, nauka
Projekt „Podróż – literatura, filozofia, nauka” to cykl 12 spotkań przedstawiających pojęcie podróży w różnych kontekstach – literackim, filozoficznym, historycznym i naukowym. W ramach bloku literackiego zrealizowano; spotkanie z Filipem Springerem, pt. „Podróż na odwyrtkę”, wokół książki autora książki „Dwunaste, nie myśl, że uciekniesz”; spotkanie z Olgą Gitkiewicz pt. „Nie zdążę”, wokół książki autorki pod tym samym tytułem, spotkanie z Mikołajem Grynbergiem pt. „podróż narzucona, podróż wybrana”. W bloku naukowym odbyły się; wykład dr Mateusza Hohola pt. „Podróż w głąb umysłu”, spotkanie z Karolem Jałochowskim pt. „Od Herezji do Nauki”, spotkanie z Benajminem H. Ogdenem pt. „Między literaturą i psychoanalizą. O traceniu, myśleniu i śnieniu”. Blok filozoficzny składał się z trzech wydarzeń; „Podróż do źródeł dobra i zła” – spotkanie z prof. Martą Soniewicką, „Ostatnia podróż” z udziałem Jacka Wojtysiaka i Adama Groblera, „Podróż do przyszłości człowieka – pytanie o transhumanizm” spotkanie z dr Kamilem Mamakiem. W bloku humanistycznym odbyły się następujące wydarzenia: „To nie jest raj. Szkice o współczesnych Czechach” spotkanie z autorem Michałem Zabłockim, „Kanadyjska wyprawa do źródeł pamięci” spotkanie z autorką Joanna Gierak-Onoszko, „Historia według Braudela” Rozmowa Marcina Wilka z Barbarą Klich-Kluczewską. Uczestnicy spotkań mieli okazję obcować z uznanymi pisarzami, naukowcami oraz filozofami.
Dofinansowano: 24 000,00 PLN ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2018
Partnerstwo dla książki – Czas w literaturze, czas w filozofii, czas w nauce
Projekt „Czas w literaturze, czas w filozofii, czas w nauce” to cykl 11 spotkań poświęconych tematyce czasu w kontekście literatury, nauki oraz filozofii, odbywających się na żywo w księgarni De Revolutionibus. Projekt w sposób interdyscyplinarny poruszył zagadnienie czasu i pozwolił na prezentację autorów zarówno współczesnych np. Filipa Springer jak również klasyków literatury: Thomasa Manna, Marcela Prousta, Sandora Marai. Uczestnicy spotkań uzupełnili wiedzę na temat czasu w nauce dzięki wykładom popularnych naukowców; Szymon Drobniak wykład pt. „Zeitgeber. Skąd życie wie która godzina?”, Mateusz Hohol wykład pt. „Czas na mózg: jak mózg radzi sobie z czasem?”, Łukasz Lamża wykład pt. „Czas we Wszechświecie: fizyka, filozofia i… literaturoznawstwo”; a także mogli zgłębić pojęcie czasu w filozofii dzięki wykładom Radosława Strzeleckiego w oparciu o filozofię Martina Heideggera, poruszających takie tematy, jak m.in.: „Etyka a czas”, „Czas i czasowość pierwotna”. Łącznie odbyły się 3 spotkania literackie, 3 wykłady naukowe, 3 wykłady filozoficzne oraz 2 panele dyskusyjne.
Dofinansowano 17 517,00 PLN ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego