Debaty popularnonaukowe: zdrowie psychiczne, kosmos i energetyka
17 maja zapraszamy na cykl debat w ramach Festiwalu Nauki i Kultury, które odbędą się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. Gronostajowej 2 w Krakowie.
Godz. 11:00
Czy mamy do czynienia z kryzysem zdrowia psychicznego?
Paneliści:
Dr Aleksandra Lewandowska w 2021 r. została powołana na Krajową Konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Jest ordynatorką oddziału psychiatrycznego dla dzieci Szpitala im. Józefa Babińskiego Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łodzi.
Prof. Bogusław Pawłowski jest antropologiem, kierownikiem Katedry Biologii Człowieka na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi badania w obszarze biologii ewolucyjnej, antropologii i psychologii ewolucyjnej, a także popularyzuje wiedzę z zakresu ewolucji człowieka.
Prowadzący:
Dr Jędrzej Grodniewicz jest filozofem, zajmuje się m.in. filozofią psychiatrii i psychologii. Pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ.
Godz. 13:00
Czego jeszcze nie wiemy o kosmosie?
Jakie zagadki spędzają badaczom kosmosu sen z powiek?
Paneliści:
Prof. Agnieszka Pollo jest astronomką obserwacyjną i kosmolożką, pracowniczką Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wicedyrektorką Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Bada ewolucję galaktyk, zwłaszcza tych najtrudniej dostrzegalnych w naszych teleskopach.
Dr hab. Sebastian Szybka, prof. UJ jest kosmologiem i fizykiem relatywistą. Pracuje w Obserwatorium Astronomicznym UJ. Bada, jakie konsekwencje dla ewolucji i struktury wszechświata – dotyczące np. czarnych dziur czy fal grawitacyjnych – wynikają z równań Einsteina oraz obserwacji kosmologicznych.
Prowadząca:
Marta Lotka ukończyła studia z fizyki i kognitywistyki. Obecnie przygotowuje doktorat w Instytucie Fizyki Teoretycznej UJ.
Godz. 16:00
Świat po węglu: energia przyszłości
Paneliści
Prof. Konrad Świerczek pracuje w Katedrze Energetyki Wodorowej na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górnicz-Hutniczej w Krakowie, na którym pełni także funkcję prodziekana ds. współpracy i nauki. Prowadzi badania m.in. w obszarze magazynowania energii.
Dr hab. Marcin Molenda jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje na Wydziale Chemii. Specjalizuje się w systemach magazynowania energii, technologią materiałów i nanomateriałów, funkcjonalizacją materiałów dla ogniw litowych, wykorzystywanych w bateriach.
Dr Marcin Jakubowski pracuje w Instytucie Fizyki Maxa Plancka w Greifswaldzie, gdzie zajmuje się badaniami nad syntezą termojądrową. Uczestniczy w eksperymentach prowadzonych na stellaratorze Wendelstein 7-X – największym tego typu eksperymentalnym reaktorze termojądrowym na świecie.
Prowadzący:
Dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz naukowy i popularyzator nauki, autor licznych książek, programów telewizyjnych i radiowych, twórca kanału Nauka. To Lubię na Facebooku i YouTubie oraz założyciel Fundacji Nauka. To Lubię.