Debaty popularnonaukowe: zdrowie psychiczne, kosmos i energetyka – Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ

Debaty popularnonaukowe: zdrowie psychiczne, kosmos i energetyka

17 maja zapraszamy na cykl debat w ramach Festiwalu Nauki i Kultury, które odbędą się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. Gronostajowej 2 w Krakowie.

Godz. 11:00

Czy mamy do czynienia z kryzysem zdrowia psychicznego?

Gabinety psychoterapeutów i psychiatrów przeżywają obecnie oblężenie – coraz więcej osób szuka pomocy u specjalistów od zdrowia psychicznego.
Jakie są tego przyczyny?
Czy wzrosła świadomość społeczna dotycząca zaburzeń psychicznych i metod ich leczenia – i większy odsetek osób zmagających się z problemami podejmuje terapie?
Czy może zaburzenia psychiczne, zwłaszcza zaburzenia nastroju, dotykają coraz więcej osób?
Czy źródeł problemów ze zdrowiem psychicznym należy szukać we współczesnym świecie, naszym stylu życia, wydarzeniach, które nas dotykają? I jak głęboko są one zakorzenione w naszej naturze?
Między innymi o tym porozmawiają psychiatra dr Aleksandra Lewandowska, Krajowa Konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, oraz ewolucjonista i antropolog prof. Bogusław Pawłowski. Spotkanie poprowadzi Jędrzej Grodniewicz, specjalizujący się w filozofii psychiatrii.

Paneliści: 

Dr Aleksandra Lewandowska w 2021 r. została powołana na Krajową Konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Jest ordynatorką oddziału psychiatrycznego dla dzieci Szpitala im. Józefa Babińskiego Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łodzi.

Prof. Bogusław Pawłowski jest antropologiem, kierownikiem Katedry Biologii Człowieka na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi badania w obszarze biologii ewolucyjnej, antropologii i psychologii ewolucyjnej, a także popularyzuje wiedzę z zakresu ewolucji człowieka.

Prowadzący: 

Dr Jędrzej Grodniewicz jest filozofem, zajmuje się m.in. filozofią psychiatrii i psychologii. Pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ.

 

Godz. 13:00

Czego jeszcze nie wiemy o kosmosie?

Niebo gwieździste nad nami od zawsze fascynowało ludzkość. Także we współczesnych czasach, gdy wiemy już wiele na temat powstawania i ewolucji gwiazd czy struktur spotykanych we wszechświecie, o których nie śniło się dawnym astronomom i filozofom.
Na czym dzisiaj polegają badania astronomiczne i kosmologiczne?
Jakie zagadki spędzają badaczom kosmosu sen z powiek?
Czy możemy się kiedykolwiek dowiedzieć, jakie warunki kosmiczne panowały w „chwili zero” – albo czy uda nam się zajrzeć do wnętrza czarnej dziury?
Jak duży właściwie jest wszechświat? I czy ten, w którym żyjemy, jest… jedynym wszechświatem, jaki istnieje? Zapraszamy na dyskusję specjalistów od badania kosmosu: prof. Agnieszką Pollo i prof. Sebastianem Szybką, którym pytania o wszechświat i całą resztę zadawać będzie fizyczka i popularyzatorka Marta Lotka.

Paneliści:

Prof. Agnieszka Pollo jest astronomką obserwacyjną i kosmolożką, pracowniczką Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wicedyrektorką Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Bada ewolucję galaktyk, zwłaszcza tych najtrudniej dostrzegalnych w naszych teleskopach.

Dr hab. Sebastian Szybka, prof. UJ jest kosmologiem i fizykiem relatywistą. Pracuje w Obserwatorium Astronomicznym UJ. Bada, jakie konsekwencje dla ewolucji i struktury wszechświata – dotyczące np. czarnych dziur czy fal grawitacyjnych – wynikają z równań Einsteina oraz obserwacji kosmologicznych.

Prowadząca: 

Marta Lotka ukończyła studia z fizyki i kognitywistyki. Obecnie przygotowuje doktorat w Instytucie Fizyki Teoretycznej UJ.

 

Godz. 16:00

Świat po węglu: energia przyszłości

Rewolucja przemysłowa, zasilana energią zmagazynowaną w paliwach kopalnych, zmieniła życie ludzi – i wielu innych mieszkańców naszej planety.
Atmosfera, napompowana dwutlenkiem węgla pochodzącym ze spalanych paliw, coraz bardziej zaczęła się ogrzewać, czego skutki obserwujemy na całym świecie – od górskich szczytów, które w coraz mniejszym stopniu skute są lodem, po głębiny oceanów, w których rozmaite gatunki masowo migrują, szukając idealnych dla siebie warunków w nagrzewającej się wodzie.
Większość naukowców i polityków nie ma wątpliwości, że spalanie paliw kopalnych w krajach rozwiniętych powinno zostać ograniczone. Tylko: co je zastąpi? Czy mamy szansę w końcu ujarzmić energię gwiazd, w wydajnych elektrowniach termojądrowych?
Czy rozwiążemy problemy z magazynowaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii? A może paliwem przyszłości będzie wodór, którego spalanie odbywa się bez emisji dwutlenku węgla?
O poszukiwaniach rozwiązania jednego z najbardziej palących współczesnych problemów, społecznych i politycznych napięciach z tym związanych, możliwościach i ograniczeniach technologicznych i gospodarczych w związku z transformacją energetyczną – o tym wszystkim porozmawiają prof. Konrad Świerczek z AGH, prof. Marcin Molenda z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Marcin Jakubowski z Insytutu Fizyki Plazmy Maxa Plancka. Pytania zadawał będzie popularyzator nauki Tomasz Rożek, twórca kanału Nauka. To Lubię na Youtubie.

Paneliści

Prof. Konrad Świerczek pracuje w Katedrze Energetyki Wodorowej na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górnicz-Hutniczej w Krakowie, na którym pełni także funkcję prodziekana ds. współpracy i nauki. Prowadzi badania m.in. w obszarze magazynowania energii.

Dr hab. Marcin Molenda jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje na Wydziale Chemii. Specjalizuje się w systemach magazynowania energii, technologią materiałów i nanomateriałów, funkcjonalizacją materiałów dla ogniw litowych, wykorzystywanych w bateriach.

Dr Marcin Jakubowski pracuje w Instytucie Fizyki Maxa Plancka w Greifswaldzie, gdzie zajmuje się badaniami nad syntezą termojądrową. Uczestniczy w eksperymentach prowadzonych na stellaratorze Wendelstein 7-X – największym tego typu eksperymentalnym reaktorze termojądrowym na świecie.

Prowadzący:

Dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz naukowy i popularyzator nauki, autor licznych książek, programów telewizyjnych i radiowych, twórca kanału Nauka. To Lubię na Facebooku i YouTubie oraz założyciel Fundacji Nauka. To Lubię.

Skip to content